Na jakim materiale można wykonać nadruki?
Drukowanie na odzieży jest obecnie bardzo powszechne. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda technika druku może być zastosowana na niektórych podłożach. W tym wpisie wyjaśnimy, na jakich materiałach można wykonać nadruki oraz jakimi metodami jest to realizowane.
Drukowanie na materiałach — kiedy jest możliwe i jakimi metodami?
Tak naprawdę za sprawą współczesnych technologii można drukować praktycznie na każdym materiale naturalnym i syntetycznym, który zapewnia odpowiednie przyjmowanie farby. Kluczowy jest jednak dobór odpowiedniej techniki druku, która zapewni oczekiwaną jakość i trwałość nadruków, a jednocześnie będzie atrakcyjna cenowo.
Pierwszą popularną metodą jest sitodruk. Jest to tradycyjna technika o długiej tradycji. Oczywiście obecnie drukarnie sitodrukowe dysponują nowoczesnymi maszynami, jednak zasada działania jest podobna — przez formę drukarską przetacza się farbę, tworząc nadruk. Ten sposób działania pozwala na osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów w przypadku nadruków wielokolorowych. Może być zastosowany zarówno na gotowych elementach odzieży, np. torbach, koszulkach, akcesoriach jak i wykrojach.
Kolejna metoda to druk sublimacyjny, który zalecany jest przede wszystkim w przypadku włókien syntetycznych (poliester) i tkanin stanowiących mieszanki (jednak w składzie powinno być minimum 60% poliestru). Ten sposób nie nadaje się do druku na materiałach naturalnych, takich jak bawełna, jedwab lub wiskoza. W procesie sublimacji atramenty utrwalane są przy użyciu wysokich temperatur, a więc dochodzi do "wygrzewania" nadruków. Barwniki wówczas sublimują, czyli scalają się z materiałem. Niezbędne jest zastosowanie specjalnych drukarek cyfrowych.
Specyficznym rodzajem druku sublimacyjnego jest druk transferowy. Stosowany jest podczas drukowania na papierze z wykorzystaniem specjalnych farb sublimacyjnych. Farby po przeniesieniu z papieru na materiał natychmiast przechodzą w stan gazowy, a materiał absorbuje je w swoje włókna. Druk transferowy pozwala drukować praktycznie każdy wzór na materiale, nawet z przejściami tonalnymi. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku zarówno niewielkich nakładów jak i dużych partii. Druk sublimacyjny może być zastosowany zarówno na wykrojach jak i materiale z belki, czyli tzw. metrażu.