Mail E-mail: biuro@langer.pl
Telefon: 609 526 437 telefon
Zdjęcie przedstawia urządzenie do drukowania
Zdjęcie przedstawia urządzenie do drukowania
Zdjęcie przedstawia urządzenie do drukowania
Zdjęcie przedstawia urządzenie do drukowania
Istniejemy od 1982 roku

Na jakim materiale można wykonać nadruki?


Drukowanie na odzieży jest obecnie bardzo powszechne. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda technika druku może być zastosowana na niektórych podłożach. W tym wpisie wyjaśnimy, na jakich materiałach można wykonać nadruki oraz jakimi metodami jest to realizowane.

Drukowanie na materiałach — kiedy jest możliwe i jakimi metodami?

Tak naprawdę za sprawą współczesnych technologii można drukować praktycznie na każdym materiale naturalnym i syntetycznym, który zapewnia odpowiednie przyjmowanie farby. Kluczowy jest jednak dobór odpowiedniej techniki druku, która zapewni oczekiwaną jakość i trwałość nadruków, a jednocześnie będzie atrakcyjna cenowo.

Pierwszą popularną metodą jest sitodruk. Jest to tradycyjna technika o długiej tradycji. Oczywiście obecnie drukarnie sitodrukowe dysponują nowoczesnymi maszynami, jednak zasada działania jest podobna — przez formę drukarską przetacza się farbę, tworząc nadruk. Ten sposób działania pozwala na osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów w przypadku nadruków wielokolorowych. Może być zastosowany zarówno na gotowych elementach odzieży, np. torbach, koszulkach, akcesoriach jak i wykrojach.

Kolejna metoda to druk sublimacyjny, który zalecany jest przede wszystkim w przypadku włókien syntetycznych (poliester) i tkanin stanowiących mieszanki (jednak w składzie powinno być minimum 60% poliestru). Ten sposób nie nadaje się do druku na materiałach naturalnych, takich jak bawełna, jedwab lub wiskoza. W procesie sublimacji atramenty utrwalane są przy użyciu wysokich temperatur, a więc dochodzi do "wygrzewania" nadruków. Barwniki wówczas sublimują, czyli scalają się z materiałem. Niezbędne jest zastosowanie specjalnych drukarek cyfrowych.

Specyficznym rodzajem druku sublimacyjnego jest druk transferowy. Stosowany jest podczas drukowania na papierze z wykorzystaniem specjalnych farb sublimacyjnych. Farby po przeniesieniu z papieru na materiał natychmiast przechodzą w stan gazowy, a materiał absorbuje je w swoje włókna. Druk transferowy pozwala drukować praktycznie każdy wzór na materiale, nawet z przejściami tonalnymi. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku zarówno niewielkich nakładów jak i dużych partii. Druk sublimacyjny może być zastosowany zarówno na wykrojach jak i materiale z belki, czyli tzw. metrażu.

Wróć