Mail E-mail: biuro@langer.pl
Telefon: 609 526 437 telefon
Zdjęcie przedstawia urządzenie do drukowania
Zdjęcie przedstawia urządzenie do drukowania
Zdjęcie przedstawia urządzenie do drukowania
Zdjęcie przedstawia urządzenie do drukowania
Istniejemy od 1982 roku

Jak wykonuje się nadruk na koszulkach folią flex?


Flex to specjalna folia do odzieży, która jest najpierw wycinana z zastosowaniem plotera tnącego, a następnie wgrzewana w tkaninę. Tego typu nadruki wykonywane są w technologii transferowej, która polega na przenoszeniu grafiki na materiał pod wpływem działania wysokiej temperatury oraz docisku. W ten sposób można wykonywać spersonalizowane ubrania oraz inne gadżety. Innym przykładem druku transferowego jest druk sublimacyjny.

Jak powstają nadruki folią flex?

Folia flex to cienka folia pvc z klejem, który aktywowany jest pod wpływem wysokiej temperatury. Składa się z dwóch warstw: folii właściwej i transportowej folii przezroczystej. Wykorzystywana jest do tworzenia różnorodnych nadruków na koszulkach, a także bluzach, odzieży sportowej i roboczej, a nawet torebkach. Występuje w szerokiej gamie kolorystycznej z wykończeniem błyszczącym, satynowym, metalicznym lub matowym. Obecnie modne są folie z efektem puchnięcia po wprasowaniu, co może imitować sitodruk. Występują też folie dające efekt brokatu lub druku z folią metaliczną.

Folia flex najczęściej znajduje zastosowanie przy realizacji raczej prostych elementów graficznych lub napisów. Wzór powinien być wycięty w lustrzanym odbiciu na ploterze, przy czym nacinana jest wyłącznie folia właściwa (folia transportowa nie może być przecięta). Aplikacja odbywa się w prasie płaskiej zgodnie z parametrami określonymi przez producenta danej folii. Najczęściej konieczne jest nagrzewanie folii w temperaturze 160ºC przez ok. 8-15 sekund (nie jest to jednak regułą). Bardzo ważne jest, aby folię zdjąć “na gorąco” szybkim, płynnym ruchem równolegle do powierzchni blatu (niewskazane jest wykonanie pociągnięcia ku górze). Na koniec warto dodatkowo przygrzać folię przez kilka sekund, aby zabezpieczyć krawędzie grafiki przed oderwaniem.

Uwaga! Zaleca się, aby przed wykonaniem nadruku folią flex wykonać próbę. W ten sposób przekonasz się, jak wybrana folia zachowuje się pod wpływem wysokiej temperatury, a także jaka będzie reakcja tkaniny. Przed aplikacją należy też dokładnie wyprasować koszulkę, aby powierzchnia była równa. Materiał powinien być całkowicie suchy i wolny od zabrudzeń.

Wróć