Mail E-mail: biuro@langer.pl
Telefon: 609 526 437 telefon
Zdjęcie przedstawia urządzenie do drukowania
Zdjęcie przedstawia urządzenie do drukowania
Zdjęcie przedstawia urządzenie do drukowania
Zdjęcie przedstawia urządzenie do drukowania
Istniejemy od 1982 roku

Jak powstaje nadruk sublimacyjny?


Druk sublimacyjny to dość specyficzna technologia, która dopiero zaczyna być coraz bardziej rozpowszechniana i popularna (głównie w branży reklamowej). Za sprawą tej metody druku można wykonać wysokiej jakości nadruki, które będą nie tylko trwałe, ale i wyjątkowo estetyczne. Przekonaj się, czym jest nadruk sublimacyjny i w jaki sposób powstaje.

Czym jest zjawisko sublimacji?

Zanim przejdziemy do kwestii nadruków, wyjaśnimy, czym właściwie jest sublimacja. Zgodnie z definicją jest to zjawisko polegające na przemianie fazowej bezpośredniego przejścia ze stanu stałego w gazowy — z pominięciem stanu ciekłego. W codziennym życiu sublimacja zachodzi, ale niezwykle rzadko, gdyż większość materiałów nie ulega takim przemianom. Jednym ze znanych niektórym przykładów może być suchy lód, który w temperaturze pokojowej nie topi się, lecz paruje z postaci stałej w gazową. Najczęściej jednak w procesie sublimacji parametry muszą być odpowiednio dostosowywane.

W druku zjawisko sublimacji wykorzystywane jest z użyciem barwników, które w odpowiednich warunkach termodynamicznych przyjmują stan gazowy i wynikają w materiał.

Co to druk sublimacyjny?

Druk sublimacyjny zaliczany jest do technologii termotransferowych, gdyż do zajścia tego procesu niezbędne są wysokie temperatury. Oczywiście niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu. Drukarki sublimacyjne najczęściej wykorzystywane są do profesjonalnych zastosowań. Oprócz tego konieczne jest użycie specjalnych atramentów na bazie wody i właściwego papieru transferowego.

Pierwszym etapem całego procesu jest przygotowanie nadruku na papierze transferowym. Jest to lustrzane odbicie wzoru, który docelowo ma powstać na wybranym podłożu. Następuje pigmentacja tuszu w fazie stałej. W wysokich temperaturach pigmenty z papieru przechodzą w stan gazowy, parują i pod wpływem nacisku prasy termoaktywnej kierowane są na sublimowaną powierzchnię, wnikając w jej strukturę.

W procesie druku sublimacyjnego bardzo ważne jest prawidłowe określenie najważniejszych parametrów: czasu oddziaływania, temperatury i ciśnienia prasy.

Technologia druku wykorzystująca zjawisko sublimacji pozwala na wykonywanie nadruków na różnych elementach, np. tkaniny, kubki porcelitowe, blachy aluminiowe itp.

Wróć